|
Srijeda, 24 Listopad 2012 09:48 |
|
Na današnji dan, prije 21 godinu 24. listopada 1991. neprijateljska vojska je okupirala cijelo područje Župe dubrovačke. Nakon što je od prije par dana istočni dio Župe do Popolice i Srebrenog već bio okupiran, 24. listopada rano ujutro počeo je jak topnički napad na Kupare, u koje je izvršen desant, te je oko 8:30 sati na brdu Sv. Petar izvješena neprijateljska zastava. Branitelji na liniji Popolica - Brašina - Postranje su ostali u poluokruženju, pa je počelo izvlačenje snaga obrane prema Gradu. U kasnim večernjim satima povlače se i branitelji sa posljednjeg župskog uporišta Gornjeg i Donjeg Brgata. Nakon skoro mjesec dana hrabrog otpora nadmoćnom neprijatelju, nakon 24. listopada branitelji Župe se priključuju obrani Dubrovnika na položajima prve crte obrane od Belvedera do Sustjepana i Kuće Starog Kapetana.
Prisjetimo se danas, 21 godinu nakon tog tužnog dana svih poginulih i ranjenih u obrani naše Općine. Tijekom obrane Župe u listopadu te godine poginulo je 10 hrvatskih branitelja, a 12 ih je bilo ranjeno.
Neka je vječna slava, i neizmjerno hvala onima koji su nas najviše zadužili - poginulim hrvatskim braniteljima i civilima. Spomenimo se danas svih njih s obećanjem da njihova žrtva za slobodu nikada neće biti zaboravljena.
|